آلبوم یازده تصنیف از علینقی وزیری


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
مهر 1400
صاحب اثر
مجتبی عسگری - ساینا زمانیان
حجم یا صفحه
متفاوت با هر کیفیت
زمان
دسته بندی
موسیقی - ایرانی - کلاسیک
تعداد بازدید
788 بازدید
۰ ریال

آلبوم یازده تصنیف از علینقی وزیری اثری است به سرپرستی و نوازندگی تار ساینا زمانیان و با صدای مجتبی عسگری. درباره‌ی این اثر، به قلم ساینا زمانیان می‌خوانیم:«کلنل علینقی وزیری (۱۲۶۶-۱۳۵۸) را می توان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های موسیقی معاصر ایران دانست. گستره‌ی عظیم کارگانِ سازی، آوازی و آموزشیِ او و همچنین فعالیت‌های دامنه‌داری که با هدف اعتلای موسیقی ایران انجام داد، تنها گوشه‌ای از ابعاد گسترده‌ی شخصیت هنری و اجتماعی او هستند. جلوه‌ی آن ذهن اعتلاگر را می‌توان در تصنیف‌هایی که ساخته نیز پی گرفت.

تصنیف‌های وزیری علاوه بر اینکه جنبه‌های کمتر دیده‌شده‌ای از ملودی‌پردازیِ او را آشکار می‌سازند، در نمایاندنِ رویکرد آهنگسازانه‌ی او در ساخت این آثار نیز اهمیت دارند. تا پیش از وزیری، در اجرای تصنیف‌ها، جمله‌های سازی‌ای که در ادامه‌ی کلام می‌آمدند (جواب، به اصطلاح) تکرار همان ملودیِ آواز یا ارائه‌ی همان ملودیِ کلام بودند، نهایتاً با تغییراتی جزئی. اما در تصنیف‌های وزیری جواب‌ها شخصیتی مستقل از ملودی شعر می‌یابند.

همچنین وزیری در آوانگاریِ این تصنیف‌ها جزئیاتِ آواز را به ظرافت و فراست ثبت کرده است. تحریرها، تزیینات و تقطیعِ کلام با دقتی کم نظیر نوشته شده‌اند. اجرای حاضر بازنوازی یازده تصنیف از آثار وزیری است که همگی در کتاب دستور تار متوسطه نیز آمده‌اند. دلیل انتخاب این یازده تصنیف از میان تصنیف‌های پُرشمار وزیری، توجه و تأملی دیگر به این کتاب آموزشی بوده است؛ ضمن اینکه، این آثار نسبت به دیگر ساخته‌های وزیری کمتر شنیده شده اند. این اجرا داعیه‌ای در احیای سبک نوازندگی یا سیاقِ گروه نوازی وزیری ندارد.

هدف از تولید این مجموعه، ارجاع به قطعاتی فراموش شده از تاریخ تصنیف سازیِ ایران و ارائه‌ی نمونه‌ای صوتی برای دقتِ نظر در شیوه‌ی ملودی پردازیِ شایان توجه یکی از مهم‌ترین موسیقی‌دانان ایران بوده است.»
از نوازندگان این آلبوم می‌توان به یاسمین شاه‌حسینی، پگاه زهدی، متین آهنگری، چکاد فشارکی و شایان یزدی‌زاده اشاره کرد.

 

فهرست:
۱- اهل دل (آواز ابوعطا)
۲- مثنوی عبادت (آواز اصفهان)
۳- ای زاهدان (دستگاه شور)
۴- بهار (تصنیف افشار)
۵- راه وصال (دستگاه ماهور)
۶- مشتاق و پریشان (آواز ابوعطا)
۷- بسته‌ی دام (آواز دشتی)
۸- تصنیف بیات ترک
۹- تصنیف جور فلک آواز (اصفهان)
۱۰- سرود ای وطن (آواز دشتی)
۱۱- مارش پیشاهنگان

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد، به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید، با پشتیبانی محصول تماس بگیرید.