خاموشی صدای آواز مقامی تایباد

 

 

استاد براتعلی ابراهیمی، صاحب سبک “نوای سرحدی فریادی” و از مفاخر موسیقی مقامی شهرستان تایباد در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

استاد براتعلی ابراهیمی هم در منقبت‌خوانی و هم در رشته آواز موسیقی مقامی استان خراسان رضوی، از چهره‌های شاخص و مفاخر استان خراسان رضوی بوده و صاحب سبک نوای سرحدی فریادی بود که جزء سبک های خاص در موسیقی است.

مرحوم ابراهیمی بیماری خاصی نداشت و روز ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۹، به دلیل کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

مرحوم براتعلی ابراهیمی ساکن روستای جوزقان تایباد بود که به شغل کشاورزی و دامداری مشغول بوده و به عنوان یک چهره اخلاق‌مدار و هنری در منطقه شناخته می‌شد. وی در جشنواره‌های موسیقی زیادی شرکت کرده و مقام‌های زیادی هم کسب کرده بود.

مرحوم ابراهیمی در حوزه نشر و گسترش آواز بومی، محلی و مقامی شهرستان خیلی تآثیرگذار بود و ایشان هم به لحاظ نوع آواز و هم اخلاق، در ماندگاری این هنر اصیل که آواز سرحدی و آواز مقامی خراسان بود، نقش به‌سزایی داشت.

به پاس تجلیل از مقام مرحوم ابراهیمی در دی ماه سال ۱۳۹۶ مراسم نکوداشت این استاد موسیقی مقامی در زادگاهش روستای تاریخی جوزقان تایباد برگزار شد.

در این مراسم که دکتر کیوان پهلوان، پژوهشگر موسیقی مقامی کشور و مسئولین استانی و شهرستانی حضور داشتند، از ۶۰ سال حضور فعال این استاد در عرصه موسیقی مقامی تجلیل شد. همچنین به ابتکار و همت انجمن مفاخر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد، پلاک افتخار چهره فرهنگ و هنر در سر درب منزل ایشان نصب شد.

سبک آواز ایشان که سبک سرحدی بود سبک بسیار خاصی بود به همین دلیل مرحوم ابراهیمی جزء نوابغ و استعدادهای خاص موسیقی محلی بود و به عنوان یک پیشکسوت، مخصوصا در جامعه امروزی که سبکهای موسیقی بدون ریشه و اصالت در جامعه نفوذ کرده است، ایشان الگویی برای جامعه موسیقی بودند.

گفتنی است روستای جوزقان از روستاهای تاریخی شهرستان تایباد است که در ۳۵ کیلومتری شهرستان تایباد واقع شده است و علاوه بر مرحوم براتعلی ابراهیمی، استاد نظرمحمد سلیمانی و استاد آگاه از دیگر مفاخر این روستای تاریخی هستند.

 

منبع: ایسنا

 

665 بازدید